Terapie v přírodě

Narodila jsem se a dětství až do dospělosti jsem žila na Slovensku v malebné vesničce obklopené přírodou. Opravdu to, jak je příroda vzácná a krásna jsem pochopila až když jsem o to přišla. Ano až když jsem se odstěhovala do města jsem pochopila, jaký je to dar, mít přírodu na dosah. Zřejmě to taky znáte, to čeho máme dostatek si začněme vážit až když o to přicházíme.

Nechci se ale vzdávat a nacházím si kousek přírody i ve městě. Pracuji v nemocnici, kterou obklopuje veliký park, z okna svého bytu se mohu dívat na stromy., slyším zpívat ptactvo. Pomáhá mi to odreagovat se.

Dnešní každodenní realitou je sedavý způsob života a civění do obrazovek. Přivedla nás k tomu i doba kovidová, kdy jsme museli zůstávat doma na home office nebo v karanténě. A více než polovina populace momentálně pociťuje stres. 

I vědci se tímto tématem zabývali a v odborné literatuře jsem se dočetla, že procházka nebo sezení v místě spojené s přírodou výrazně sníží hladinu stresových hormonů. Ukázalo se, že nejlepším výsledkem je právě 20 až 30 minut sezení nebo procházky v přírodě. Po uplynutí této doby se hladina kortizolu sice dále snížila, ale pomaleji. To je výsledek studie, která poprvé stanovila nejúčinnější dávku městské přírody.  

Jsem psychoterapeutka a již 15 let se specializuji na duševní zdraví. Inspiruji Vás k sebepoznání a k seberozvoji. Ráda Vám pomůžu k nalezení Vašeho vnitřního klidu a k radosti ze života.